Źródła do Słowiańskich Demonów

 

Książki o demonologii słowiańskiej

 

Tematyka mitologii i demonologii słowiańskiej była mi kompletnie obca jeszcze do niedawna. Swoją przygodę z demonologią zacząłem od świetnego i bardzo przystępnego “W kręgu upiorów i wilkołaków” B. Baranowskiego rozszerzając lekturę o “Polską demonologię ludową” L. Pełki. Obie książki nie są wznawiane od lat i coraz ciężej je znaleźć ponieważ powoli acz nieubłaganie stają się białymi krukami. Książkę Baranowskiego polecam absolutnie każdemu jako elementarz w tematyce – oparta na badaniach terenowych i literaturze naukowej, do tego napisana w przystępny sposób. “Demonologia…” Pełki jest bardziej skondensowana merytorycznie, zawiera więcej wypowiedzi świadków ale cierpi z powodu braku sensownego spisu tresci i dziwnego podziału podrozdziałów (np. trzy podrozdziały o płanetnikach?).

 

Książki o mitologii, kulturze i wierzeniach Słowian

 

Najlepszym starterem w tematyce będzie “Religia Słowian” A. Szyjewskiego – książka aktualna, napisana przez naukowca wpisująca się w kierunek obrany przez A. Gieysztora w jego “Mitologii Słowian”. Książka prof. Gieysztora powinna być kolejnym krokiem do zrozumienia zawiłości i beznadziejności w jakiej tkwią badacze religii dawnych Słowian. Dla osoby nie mającej żadnego wcześniejszego kontaktu z tematem może być zbyt zawiła.

Całość warto uzupełnić “Kulturą ludową Słowian” K. Moszyńskiego. Z dwóch tomów najbardziej interesujące są dwie części drugiego, które w sposób wnikliwy i krytyczny badają wierzenia, przesądy i kulturę duchową Słowian zachodnich, wschodnich i południowych. Pomimo niemal dziewiędziesięciu lat jakie upłynęły od wydania dzieło Moszyńskiego nie straciło nic na wartości.